KATEDRA ENVIRONMENTALISTIKY STROJNÍCKA FAKULTA TECHNICKÁ UNIVERZITA
 

 

 

 

MENU

 

KONTAKT

 

KONTAKT

 

 

 

 

 

 

prof. Ing. Ervin

LUMNITZER, PhD

 

 

 

 

Park Komenského 5

041 87 Košice

 

 

 

+421 905 900 095
+421 55 602 2711

 

    ervin.lumnitzer@tuke.sk  

E

 

 

 

 

REFERENCIE

 

 

 

 

P

SPP a.s. - preprava, Bratislava SPP a.s. - distribúcia, Bratislava MONDI BUSINESS PAPER SCP a.s., Ružomberok SE a.s. - EVO Vojany, Vojany Norsonic Slovakia a.s. SDOP Trade a.s. CASTA Slovensko s.r.o. BSH Drivers and Pumps s.r.o. VÚSAPL a.s., Nitra

...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KE (c) 2011 Ing. Marek KRUPA

 

 
 

 

 

 
  Tvorba imisných máp  
   

Tu si môžete stiahnuť leták: Tvorba imisných máp

 

Katedra environmentalistiky a riadenia procesov Strojníckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach sa venuje modelovaniu šírenia imisií znečisťujúcich látok zo stacionárnych a mobilných zdrojov znečistenia ovzdušia.

Zaoberáme sa predovšetkým modelovaním šírenia emisií priemyselných zdrojov a automobilovej dopravy. Pre výpočet používame všeobecne uznávané a odporú­čané metódy v zmysle Smernice EU č. 1999/30/EC ako aj Smernice č. 2000/69/EC.

Vo všeobecnosti možno konštatovať, že hlavné škodliviny v ovzduší produkuje energetika, automobilová doprava a priemysel. Zameriavame sa na najproblema­tickejšie látky v ovzduší, hlavne:

• SO25

• NOX)

• benzol,

• prach (Pm 10).


Ovzduším vo všeobecnosti rozumieme vzdušný obal Zeme. Čistý vzduch neobsahujúci žiadny prach, ani plynné znečisťujúce látoky je ideálnym pojmom a v prírode sa prakticky nevyskytuje. Kvalita ovzdušia významnou mierou ovplyvňuje stav životného prostredia, ľudské zdravie, ako aj jednotlivé ekosystémy.

 

Súčasné problémy v oblasti znečisťovania ovzdušia sú charakterizované:

• vysokými ročnými množstvami produkovaných emisií znečisťujúcich látok z priemyselných stacionárnych zdrojov,

• stúpajúcim trendom znečisťovania ovzdušia emisiami výfukových plynov z mobilných zdrojov, hlavne automobilovej dopravy,

• zvyšujúcim sa imisným znečistením ovzdušia nadlimit-nou koncentráciou znečisťujúcich látok a polietavým prachom.
 

 

Vytvorené imisné mapy poskytujú možnosť porovnania imisnej situácie v konkrétnej lokalite s limitmi hodnôt, ktoré sú stanovené v príslušnej legislatíve.

 

 

Súčasné mestské aglomerácie s vysokou intenzitou dopravy, intenzívne sa rozvíjajúce priemyselné parky, prevádzky pre výrobu energií a spracovanie odpadov často nadmerne znečisťujú svoje okolie. Vtýchto loka­litách sú obyvatelia vystavovaní zdravotným rizikám, vyplývajúcim zo zvýšenej expozície znečisťujúch látok v ovzduší, ktorá tieto podmienky zohľadňuje.


Meranie koncentrácie znečisťujúcich látok nepos­kytuje komplexný obraz o rozložení a veľkosti znečistenia ovzdušia z bodových, plošných a líniových zdrojov znečis­ťujúcich látok. Na podrobné zmapovanie koncentrácie znečisťujúcich látok v určitej oblasti by bolo potrebných množstvo meracích stanovíšť, čo je nákladovo neúnosné hlavne preto, že pri šírení emisií hrajú rozhodujúcu úlohu dlhodobé meteorologické podmienky. Z týchto dôvodov používame pre spracovanie imisných štúdií a posudkov metódu matematického modelovania šírenia emisií v ovzduší.

 

Pre modelovanie šírenia znečisťujúcich látok v ovzduší sa využíva najmodernejšie softvérové vyba­venie spoločnosti DataKustik, SRN.


Pri výpočte sa berie do úvahy členitosť terénu, urbanizácia krajiny, dlhodobé meteoroligcké podmienky v danej lokalite a charakter zdrojov znečistenia.


Pre človeka má najväčší význam lokálne znečistenie prízemnej vrstvy ovzdušia od miestnych zdrojov. Ich koncentrácie vykazujú výrazné denné a sezónne zmeny v závislosti od orografických a meteorologických faktorov. Pri slabom prúdení vzduchu alebo bezvetrí, spojenom s výraznou teplotnou inverziou môžu koncentrácie ško­dlivín dosiahnuť hodnoty, ktoré výrazne presahujú prí­pustné imisné limity.

 

Matematickým modelovaním možno vytvoriť imisné mapy, ktoré prezentujú:

• hodinové koncentrácie znečisťujúcich látok v ovzduší,

• celodenné koncentrácie znečisťujúcich látok v ovzduší,

• celoročné koncentrácie znečisťujúcich látok v ovzduší.
 

Všetky tieho mapy možno vytvoriť samostatne pre jednotlivé znečisťujúce látky.


Pre komplexné posúdenie imisnej situácie ponúkame nasledovné druhy prác:

1. Spracovanie imisných štúdií pre:

- procesy posudzovania vplyvov na životné pros­tredie v rámci procesu posudzovania podľa EIA,

- projektovú prípravu stavieb,

- územné konanie.


2.
Tvorba imisných máp okolia premyselných prevá­dzok (napr. energetických zdrojov, teplární) a cest­ných komunikácií, mestských aglomerácií, obyt­ných zón a pod.

3. Predikcia imisií znečisťujúcich látok v ovzduší, vytváranie  podkladov  pre   návrh  odlučovacích zariadení.

 

 

Orgánmi ochrany ovzdušia sú:

 

    ministerstvo životného prostredia,ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií Slovenskej republiky,

    inšpekcia,

    krajské úrady životného prostredia,

    obvodné úrady životného prostredia,

    obce.

 

-späť na začiatok stránky-